Binadaki ve komposttaki sinekleri yok etme yolları.

Mantar yetiştiriciliğinde (hem yemeklik mantarı, hem de istiridye mantarı) mantar sinekleri, sivrisinekler, skiarid sinekleri, gal sinekleri gibi böcekler en büyük tehlikedir.

Mantarcılar, tüm bu böceklerine ‘mantar sinekleri’ adını verdiler. Tam onlardan dolayı primordialar ve mantarların salkımları aniden solmaya başlar.

Kompostun içinde ortaya çıkan larvalar, iyi kaplanmış bloklardabile tamamen miselyumu yiyebiliriler. Ilık mevsimlerde beyaz blok hemen hemen bir gün içinde koyulaşabilir.

 

Bunun gibi bloğu yarıya bölünce ve içeriği büyüteç analize edilince küçük kurtlara benzeyen ufak beyaz ve turuncu larvaların  kompost üzerinde emeklemesi görünebilir.

Onlardan kurtulmak için hangi kimyasal maddeler ve üretmenin hangi aşamalarında kullanılabilir?

Mantar sivrisinekleri ortaya çıktığında ve ayrıca önleme amacıyla kuluçka alanının ve yetiştirme kamerasının püskürterek işlenmesi gereklidir.

Firmamız hatta primordia görünümüne kadar içinde blokların olduğu odaları işlemek için kullanılabilen piretroid grubundan kimyasalmaddeler satmaktadır.

Bunlar, Arrivo, Fastak (Ayvengo), Detsis Lüks gibi maddeler. Piretroid gruplarının bileşiklerinin sürekli kullanımının böceklerin onlara  karşı direncini geliştirebildiğini hatırlamak gerekir.

Bu nedenle, bu kimyasalların kullanımını, organofosforlu bileşikleri grubunun maddeleri ile sıralamak gereklidir.

Örneğin, Nurel. Kameraları bloklarla yükledikten hemen sonra kullanılır. İşlenme, sis mumu ile yapılır, 20 ton kompost için 4 tane gerekir.

Bir mum için Nurelin gideri, 20 ml’dir.

Yukarıda listelenen tüm lmaddeler, aynı zamanda çalışma yüzeylerini, ekipmanı ve teçhizatı işlemek için kullanılır. Bu durumda 10 litre suya 50-100 gram kullanarak yapılan bir solüsyon kullanılır.

Bazı böcek türleri (örneğin, gal sinekleri), partenogenez türlerinden birine sahiptir: larvalar, kanatların gelişimi dönemini atlayarak larvalar içinde gelişirler. Yani, uçan sinekleri göreceksiniz ancak kompost larvalar tarafından hasar görecektir. Bu böcek larvalarından nasıl kurtulabilir?

Eriklenmiş yumurtadan böceklerin ortaya çıkmasını ve larva aşamalarını tahrip edilmesini önlemek için, kitin sentezinin durdurucuları gibi bileşikler kullanılır. Mağazamızda satılmaktadır:

DimilMaks, Dimilin, Fitoverm

Yemlik ve istiridye mantarları yetiştirciliğinde kullanılırlar.

Yemlik mantarı kamerlarında kimyasal maddeler, kaplama toprağının ilk sulama ile uygulanır.

İstiridye mantar yetiştirciliğinde ise kuluçka sırasında kompostu katılır. Uygylanacak maddenin miktarı talimatlar bölümünde bulunabilir.

Mantar sinekleri ve diğer böcekler parazitler, istiridye mantarları ve yemlik mantarlerının verimini büyük ölçüde azaltabilir. Sık sık mantarcılar yetiştirme kamerasında odasında uçan bireysel böceklerin ortaya çıkmasına dikkat etmez ve onların sayısını tahmin edemez. Altındnan yenen solık istiridye mantarlarını veya mantarlar üzerinde emeklenen ve küçük kurtlara benzeyen larvalarını görünce hatırlanır. Bu durumda sadece kimyasal maddeler  yardımcı olabilir.