Ev kuluçkasında mikro iklim

Kuluçka devri

Blıklar düşey olarak koyulur, birbirinden 10 cm mesafede, sıcaklığı 20-22 derece olan ortamda.

KULUÇKADA OLAN BLOKLARIN RESİMLERİ

Blokların kaplanması sırasında aydınlama ve temiz hava gerekmez.

Ekimden 24 saat sonra blok üzerinde tohumlardan beyaz lekeler oluşmaya başlar. Miselyum kaplanmaya başladı. Blok içinde sıcaklık ortam sıcaklığından 4-6 derece farkılığı olmalıdır ve herzaman artmalıdır. Sıcaklık blok merkezine 10-11 cm derinliğe sıcakölçer takılarak ölçülür. Her partinin iki bloktaki sıcaklığı konrtol etmek yeterlidir. Blok içinde sıcaklık 31 dereceyi aşarsa odayı havaladırarak ortam sıcaklığının 21 dereceye düşmemesi sağlamak gerek (blok içinde filim altında kondensant oluşmasına neden olmasın diye).

İstiridye mantarları blokları ile kuluçkada hangi nemlik oranı olmalıdır?

Eğer bloklar farklı tarihliyse nemlik oranının en az% 75 olması tercih edilir. Eğer kuluçkada sadece bir parti blokları varsa, ilk 8-9 gün nemlik oranı %70 olabilir, sonra ise giderek artırmak.

İlk primordia ortaya çıktığında kuluçka kaç gün sürer?

Bu, bir kaç faktöre bağlıdır:

  1. Kompost bileşimine.
    Doğru şekilde yapılan ısıl işlenme ile ayçiçeği kabuğu üzerinde 14-16 gün sonra, saman üzerinde 17-20 gün sonra.
  2. Büyüme aktivitesi, miselyumun kalitesi ve yüzdesine. Miselyumun uygulama oranı ne kadar fazla olursa, büyümenin daha fazla noktası olur, bu nedenle blok daha hızlı kaplanır. Miselyumun % 3,5’inin eklendiği bloklarda primordia, %2,5’unun eklendiği bloklardan 2-3 gün daha erken ortaya çıkmaktadır.
  3. Kuluçka alanındaki sıcaklığa. Sıcaklık ne kadar düşükse, blok o kadar yavaş kaplanır. 17 derecenin altındaki sıcaklıklarda bloğun gelişimi son derece yavaştırılır, primordia 25-30 günde zayıf halinde ortaya çıkabilir.
    Optimum sıcaklık olan 20-23 derecede kuluçka ortalama 14-20 gün sürer. Odadaki böyle bir sıcaklığın atlamadan kuluçkanın TÜM dönemi olması gerektiğini bir kez daha vurgulamak gerekir. Blokların kaplandıktan sonra primordiaların aktif şekilde biçimlenmeye başlaması için 3 gün içinde sıcaklık, 14-16 dereceye kadar düzgün bir şekilde indirilmelidir.

Bloklar, kuluçkanın yapıldığı odada aynen meyve verimi verecek olursa, odadaki sıcaklığı en az 15-16 ° C tutmak, havalandırma sistemine kademeli olarak temiz hava katmak veya odayı havalandırmaya başlamak gerekir. Mantarların yeterince temiz havası olmazsa, sporokarpları  deformeye başlar.

Kuluçka sırasında mikroklima bozulması aralıklarda hafif tökezlemeye ve döllemin gecikmesine yol açabilir!