Ev yetiştirme odası

Küçük bir yeriniz varsa ve kavak mantarını daha çok kendiniz için yetiştiriyorsanız ve sadece fazlalıklarını satıyorsanız aşağıdaki tavsiyeler sizin için hazırlanmıştır.

Verimlilik

Bir bloktan ne kadar mantar elde edilebilir?

Bir mantar bloku ilk dalgada %10-20 verimlilik verir. Buna göre 10 kg ağırlığındaki bloktan bir-iki kilogram mantar çıkar. Peki verimlilik hangi şartlara bağlıdır?

Birincisi, kompostun kalitesi ve ısıl işleminin doğru yapılması,

İkincisi,  inkübasyon sürecindeki mikroiklim şartları, 

Üçüncüsü, yetiştirme odasındaki koşullar (aşağıda açıklanır).

Kompostun yeterince sıkı olması, nem oranı, Trichoderma gelişimini bastıran pH gibi tüm blok üretim şartlarına uyulduğu halde ikinci dalgada blok, ağırlığının %5-7 oranında verim verir. Yani 10 kg ağırlığındaki bloktan 500-700 g mantar çıkar.

Meyve vücutlarının gelişimini etkileyen faktörler 

Hava değişimi:  1 ton kompost için 1 saatte 150-200 м3 temiz hava sağlanmalıdır. Bloklar birbirine yeterli bir mesafede zemin üstünde duruyorsa nem oranının düşmemesi için kontrol sağlanarak fazla esinti yapılmadan sadece odanın havalandırılması yeterli olur. 

Meyve verme aşaması için optimum sıcaklık 17-23°С aralığındadır. Nem oranı yüksek olursa mantar blokları 30°С’ye kadar sıcaklıkta meyve verebilir. 

Nem oranı: %83-85 aralığındadır (Çin üretimi ev psikrometreleri hariç olmak üzere bir psikrometre ile tespit edilir). Yetiştirme odasındaki sıcaklık ne kadar yüksek olursa nem oranı da o kadar yüksek olmalıdır. Blokların sulanması önerilmez. Mantarlara su dökülmesi yasaktır! Nem, zeminin ılık suyla sulanması, disk nemlendiriciler, orta ve yüksek basınçlı nozullar ile oluşturulur.

Aydınlatma: 15 metrekare için günde 6-8 saat beyaz ışık veren 2 adet 25-30 W ekonomik ampul.

Mantarlar küme şeklinde büyürler. 50-80 mm büyüklüğüne ulaşınca tüm küme olduğu gibi koparılmalıdır. Koparılması için elle tutulup yana çevrilir ve dikkatli bir şekilde çıkarılırken kompostun kesimden dışarı çıkmamasına dikkat edilir.

İlk hasat toplandıktan sonra oda sıcaklığı 3-4 °С artırılabilir. Dalgalar arasındaki dönemde bloklar için ışık ve temiz hava gerekmez. İlk mantar taslakları oluşunca tüm parametreler, meyve verme aşaması için optimum değerlere getirilir.

Bir odada farklı partilerin mevcut olması ve mantarların sürekli bulunması halinde meyve verme aşaması için optimum şartlar sürekli sağlanır.

İkinci hasattan sonra blok daha meyve verebilir, fakat verim çok düşer.

 

Blokların geri dönüşümü

Blokların geri dönüşümü, filmi önceden çıkarılıp bir çukura konularak sağlanabilir. Bloklar iyice sıkıştırılır ve fazla kuruması önlenerek periyodik olarak sulanır. Üstü polietilen film ile kapatılır. Kompost çürüdükten sonra yüksek besleyici özelliklere sahip organik gübre elde edilir.