Hidrotermal işlem için oda ve ekipmanlar

ODALAR

İşletmenin üretim kapasitesinin aylık 2-4 ton mantar olması halinde kompost üretimi için en az 70 metrekarelik odalar gerekir: kirli alan (30) + temiz alan (40). Daha çok mantar üretilmesi için kirli alanın yüzölçümünün 40-50 metrekareye kadar artırılması gerekir.

Kirli alanda tankların bulunduğu ve hidrotermal işlemin yapıldığı oda ve de hidrotermal işlemden sonra polipropilen torbaların soğuması için konulduğu oda mevcuttur. Bu oda kapalı ve temiz olmalı ve de biri kirli alana ve diğeri temiz alana çıkan iki çıkışı bulunmalıdır. Ekim temiz alanda yapılır. Mantar bloklarının üretiminde elle doldurma veya titreşimli masa kullanılır.
Hammadde deposu, kirli alana yakın bir yerde veya belirli bir mesafede olabilir (belirli bir mesafede olması,yangın güvenliği ve mikrobiyolojik güvenlik açısından daha iyidir). Kullanılan hammadde temiz ve kuru olmalıdır. Nem oranının %17’den fazla olması halinde saman ve kabuklarda mikroorganizmalar gelişir, dolayısıyla hammadde kendi kendine ısınmaya başlar ve çürük kokusu oluşur. Böylece bu hammadde kullanılamaz olur, çünkü ısıl işlemden sonra bile kompostun bozuk olmasına neden olabilir.

 

EKIPMAN

Metal tankın bedeli: demir fiyatı + kaynak işleri.

Şunu dikkate almanız gerekir ki, hacmi 5 küpten fazla olan tanklarda kompostun homojen bir şekilde ısınmasının sağlanması oldukça zordur. Bu nedenle ayda 5-8 ton mantar üretilirken işletmenin çalışma döngülerine (mevcut iş ve teknik kaynaklarına) göre tank sayısı ikiye veya üçe kadar artırılmalıdır. Ayrıca su biriktirme deposu gerekir. Bu depoda hidrotermal işlem tankı için su ısıtılabilir.