Işıklandırma istiridye mantarları yetiştirmesini nasıl etkiler

İstiridye mantarları yetiştirme ile ilgili soru — cevap
Işıklandırma istiridye mantarları yetiştirmesini nasıl etkiler

— kuluçka kamerasında, bloklar büyüdüğünde ışığa ihtiyaç duyulmaz. Blokları incelemek veya nem ve sıcaklık cihazlarından ölçüleri kontrol etmek için kısa süre için açabilirsiniz.

Kuluçka kamerasında pencereler varsa – pencerelerin yakınında, aydınlatma kaynağın yanından havada asılan blokların üstünde yeşil renk lekeleri oluşmuşsa onları iyice inceleyin: orada küf mantarı gelişiyordur (büyük ihtimalle trichoderma. Bunun nedeni, kompostun ısıl işlemi sırasında yeteri sayıda sporların hayatta kalması ve ışıkta karanlıktan daha hızlı büyümesidir.

Dolayısıyla böyle bir sorun varsa camları koyu film ile kaplaması daha iyi olur. Kompost normal şekilde gelişiyorsa, ışık istiridye mantarının gelişimini etkilemez. Yanı sıra, doğada miselyumun gelişiminin ahşapta, yani tam karanlıkta yer almaktadır.

Mantarın meyvesi (mantarın kendisi) yetiştirilmesi için ışığa ihtiyaç var, aksi takdirde sonuç olarakuzun beyaz ayağın üstünde mantar şapkası bir küçük siyah nokta şeklinde gelişir.

Modern lambaların Lm değeri ambalajın üstünde yazılır. 1 metrekarelik alan için 100Lm yeterli olduğunu bilerek sizin alanınız için kaç tane lambaya ihtiyacı olacak hesaplayabilirsiniz.