Isıl işlem yöntemine bağlı olarak kompost için hammadde seçimi

Kompost için hammadde seçimi

Isıl işlem yöntemine bağlı olarak, istiridye mantar yetiştiriciliği için aşağıdaki hammaddenin kullanılmasını önermekteyiz.

1.Hidrotermik işlemi ile

ayçiçeği kabuğu tercih edilir:
— işleme süreci daha az vakit gerekir, böylece enerji tasarrufu sağlanır.
–  kabuğun besin içeriği oldukça yüksektir, bir kusura neden olabilecek besin takviyeleri olmadan çalışmayı mümkün kılan azot içeriği 0,6 ve daha da yüksektir.
–  manuel doldurması yönteminde kabuklar daha kolay çuvala sıkıştırılır.
— saman bir saman kıyıcı vasıtasıyla ufalındırılmalı.

Kabuk yeterli miktarda azot içeriğine sahip değilse, ezilmiş kuru kaba yonca fazlası olmayan % 5-7’sine kadar belli miktarda ilave edilmesi mümkündür.
Kural olarak, kabuklar, tüm mevsim için hemen satın alınmaz, bu yüzden taze bir kabuk partisine başlangıçta az miktarda toz geçmektedir.
Tarlalarda hazırlanırken saman içine çeşitli patojenlerin büyük miktarda sporları ile toprak tozu girer. Sıkça samanın hidrotemi yöntemi ile uzun süreli ısıl işlemi bile kusurlardan kaçınmaya imkan vermez.  Yöntemin özellikleri, ısıl işlem başlangıcından önce çok sayıda sporun filizlenmesine izin vermemesidir, ayrıca 72-75 derecede sıcaklık, yeni filizlenmiş sporları yok eder ve bizzat sporları etkilemez.

Saman

hammadde işleme aşağidekiler yöntemlerini kullanmak daha iyidir:
1. geri kalanı işlemin kısa süresi ve kireç eklenmesi yüzünden filizlenmeyen patojenler sporlarının çoğunu buharlama ile yok eden kserotermi

2.pastörizasyon. Bu yöntemle, ıslatılan kompostun uzun süre hazırlanması sonucunda, hammaddedeki sporların çoğu filizlenir veya şişirilir ve daha sonra  tüneldeki ısıl işlem sırasında ölür.

Kompostun kalitesini iyileştirmek ve besin değerini artırmak için teknolog, kompost bileşimlerini oluşturur.  İçinde saman, kompost için temel olarak kullanılır.
Katkılar şunlardır:
—  azot içeriklerini 0,8-0,9 seviyesine yükseltmek için kuru ot ve/veya bakliyat samanı (soya, bezelye, korunga, kaba yonca);
—  kompost yapısını iyileştirmek için çeşitli hububat türlerinin kabuğu ve samanı (saman yumuşaklığı derecesinde farklılık).

Kserotermi işlemi ve tünneldeki pastörizayon sırasında çok bileşenli karışımlar kullanılabilir, ayrıca saman ile kabuk farklı bir yüzdede alınabilir: örneğin (kabuğundaki azot içeriği samandan daha yüksek olduğu için) kabuklar % 70’e kadar alınabilir ve daha az miktarda saman eklenir.
Çeşitli bitkilerden oluşan bir karışımla kabuk da alınabilir: örneğin, buğday -% 20, çavdar -% 10, arpa -% 10, kabuk -% 55, kabuk yonca tohumları  -% 5 oranlarında.
Hangi bileşenlerin koşullarınıza en uygun olduğunu belirlemek için, parçaların farklı yüzdelik kombinasyonu ile denemeniz gerekir. Bileşimini kaydetmeniz ve sonra farklı partilerin verimlerini karşılaştırmanız önerilir.