Isıl işlem yöntemine göre kompost için hammadde seçimi

Isıl işlem yöntemine göre kavak mantarı yetiştirilmesinde kullanılacak kompost için aşağıdaki hammaddeleri tavsiye ederiz:
                                    Hidrotermal işlemde

Ayçiçeği kabuğu tavsiye edilir: 

— İşleme süreci daha kısa süreli olduğu için enerji kaynaklarında tasarruf sağlar,

— Besleyici değerleri oldukça yüksek, azot içeriği 0,6 ve daha fazla olduğu için kompostun bozuk olmasına neden olabilecek besleyici takviyeler kullanmadan çalışabilirsiniz,

— Elle doldurma kullanıldığında ayçiçeği kabuğu torbalarda daha kolay sıkıştırılır,

— Saman, doğrama makinesinde doğranmalıdır.

Ayçiçeği kabuğundaki azot içeriği yeterince yüksek değilse kompost içine en fazla %5-7 doğranmış yonca samanı ilave edilebilir.

Ayçiçeği kabuğu genellikle mevsim boyunca partiler halinde satın alınır, bu nedenle taze bir partide çok az toz bulunur.

Saman ise tarladan toplanırken içine çeşitli patojen sporlarını içeren toprak tozu karışır. Dolayısıyla, samanın hidrotermal yöntemiyle yapılan uzun süreli bir ısıl işleme tabi tutulması bile kompostun bozuk çıkmasını önleyemez, çünkü bu yöntemin özellikleri, çok sayıdaki sporların ısıl işlemden önce çimlenmesine izin vermez ve 72-75 derece sıcaklık asıl sporları etkilemeden sadece çimlenmiş olanları yok eder.

                                             Saman

Aşağıdaki hammadde işleme yöntemlerinde kullanılması tavsiye edilir:
       1. Buharlı işlem: Çok sayıdaki patojen sporları buhar ile yok edilir, kalan sporlar ise işlemin kısa süreli olmasından ve kireç ilave edilmesinden dolayı çimlenemez.
       2.Pastörizasyon yönteminde suda bekletilen kompostun uzun süre hazırlanması sonucu hammaddedeki sporların çoğu çimlenir veya şişer ve sonrasında tünelde yapılan ısıl işleminden sonra ölür.

Kompost kalitesinin iyileştirilmesi ve besleyici değerlerinin artırılması için teknoloji uzmanı, kompost bileşimleri oluşturur. Bu bileşimlerde saman, kompost için temel olarak kullanılır.
Kullanılan takviyeler:

— Kuru otlar ve/veya baklagiller (soya fasulyesi, bezelye, korunga, yonca) samanı, azot içeriğinin 0,8-0,9 değerlerine kadar yükseltilmesi için kullanılır,

— (Farklı sap yumuşaklığına sahip) çeşitli tahılların kabuğu ve samanı, kompost yapısının iyileştirilmesi için kullanılır.

Buharlı işlem ve tünelde pastörizasyon yapılırken çok bileşenli karışımlar ve de farklı oranlarda kabuk ve saman kullanılabilir: örneğin, %70’e kadar kabuk konulur ve daha az kuru ot ilave edilir (çünkü kabuktaki azot içeriği, samandaki azot içeriğine göre daha fazladır).

Kabuk ve çeşitli bitki samanı kullanılabilir: örneğin, %20 buğday samanı, %10 çavdar samanı, %10 arpa samanı, %55 kabuk, %5 yonca samanı.

Mevcut şartlarınızda en uygun bileşimi belirleyebilmeniz için farklı bileşen oranlarını denemeniz ve içerikleri kaydedip farklı partilerin verimini karşılaştırmanız gerekir.