Istiridye mantar yetiştiriciliği eğitimi

Türkiye’de günübirlik seminer

8 Eylül 2017’de Türkiye’de mantar yetiştiricileri için «İstiridye mantarlarının kuluçka ve yetiştirme koşulları» konu üzerine günübirlik bir seminer düzenlenmiştir.

Seminer bu ülkenin en güzel tarihi yerlerinden birisinde, Kapadokya’da gerçekleşti

 

Bu bölgenin peyzajı volkan kökenlidir, bölge kendisi mağara şehirleri ve manastırları ile ünlüdür. Hatta bazı mantar yetiştiricileri yeraltı mağaralarında istiridye mantar üretiminehakim oldular. Sağdaki fotoğrafta bu kameralardan birini görmektesiniz.

Türkiye’de mantar yetiştirme sektörü anca son zamanlarda gelişmeye başlamıştır; substrat için ham maddelerin nasıl hazırlanmalı ve işlenmeli, kuluçka ve yetiştirme için hangi mikro iklime ihtiyaç var konusunda çok az bilgi bulunmaktadır.

Mantar yetiştiricilerinin çoğu, yetiştirme odasında klima çalışıyorsa bu akışların yeterli olduğunu ve ekstra havalandırma açmaya gerek olmadığını düşünmekteler.

Havalandırma kendisi genellikle buharlaşmalı soğutucular ve emici vantilatörden oluşmakta, hava kanalları mevcut değildir ve dolayısıyla hava akışlarının doğru dağılımına sahip değildir.

 

Bunun dışında elektrikten tasarruf etmek için birçok kişi havalandırmayı açarken ya zamanlayıcı ya da CO2 sensörlü denetleyiciaçıyorlar (kesinlikle bir zamanlayıcıdan daha iyi ama yine de yetersizdir).

Seminer, Futar firması tarafından hazırlanmış ve yönetilmiştir.Seminerin ana konuşmacısı mühendis-danışman Teslenkova Larisa idi.

Seminerde aşağıdaki konular konuşuldu:
1. Verimliliğe ve primordianın aynı anda çıkmasınakuluçka parametrelerinin etkisi.Özellikle kuluçka odalarında nemli ortam yaratılmasının önemi Türk mantarcıların tarafından tam algılanmamaktadır, çünkü yanlış işlemeden dolayı substrata fazla su ekleniyor fakat su büyük miktarda kesiklerden serbestçe akmış oluyor. Bu durum miselyun doğru büyümesini engeller oluyor: miselyum gelişimi için su kullanılamaz hale geliyor çünkü bu su bitki içeriğinde bulunmuyor ve miselyum beslenmesi için yardımcı olmuyor.Kesikler bu iç nem nedeniyle zaten ıslaktır, bu nedenle kuluçka üzerindeki nem kontrol edilmemektedir.

Dolayısıyla meyveye verme sürecine yaklaşınca gelişmekte olan primordiaya nem yetmemektedir, onlar ufak salkımları oluşturabiliyorlar veya büyümüş meyveler çok hafif oluyorlar. Bazen primordia büyük olarak oluşup tamamen kuruyorlar.

  1. Kuluçka ve yetiştirme yerlerinin hijyenik ve önleyici muameleler. Böceklenme ve küflenme durumunda ilaçlama.
  2. Yetiştirme:

— mikro iklim parametrelerine uyulması,

— havalandırma ve hava çekme sistemleri nasıl düzgün bir şekilde hazırlanır

—mantar meyvesideformasyonları ve ölümlerinde CO2 ve kondensatın rolü

— meyve verme dalgaları arasındaki dönemde sağlanması gereken iklim koşulları,

— kullanılmış blokların geri dönüşümü.

  1. Fireoluşmasına yol açansubstratın işlenmesinin ana dezavantajları.Substrat odasının hijyen kuralları.
  2. Mantarcıların sorulara cevap verme.

Seminerin ardından seminer katılımcılarına bir e-posta gönderildi.

Seminere gelen etkinliğin organizatörlerine teşekkür eden mantar yetiştiricileri, bu tür etkinliklerin ve paylaşılan bilgilerin büyük faydasından söz etti.