İstiridye mantarının alt tabakasını ıslatırken sodyum karbonat veya kalsiyum ne kadar eklenecek?

İstiridye mantarının alt tabakasını ıslatırken sodyum karbonat veya kalsiyum ne kadar eklenecek?

Herhangi bir bitkiselparçalarından oluşan, herhangi bir işleme yöntemiyle hazırlanan kompost (ayçiçeği kabuğu, saman ve onların samanla karışımı) pH 7.8 ila 8.2 arasında olmalıdır. Bu nedenle, eklenecek kireç veya soda miktarı suyunuzun alkalinitesine bağlıdır. Su analiz için göndermek gerekir. Nötr  su  (7) veya alkalin su (7 ve yukarısı) için, hazırlanan kompostun 100 kg’ına 100 gram eklemeye başlayın. Ve sonuca bakın: elde edilen kompostun pH’ının hala düşük olması halinde, kireç (veya soda) dozunu bir buçuk kat arttırın. Kompostun pH’sı 7.8-8.2 olana kadar deneyi tekrarlayın ve kademeli olarak doz artışı yapın. Sodanın (kireçin) doğru miktarı bulana kadar devam edin ve dikimi yaparken onu kontrol etmeyi unutmayın. Su pH’sını veya hammaddesinin bileşimini değiştirebilirsiniz — örneğin, ayçiçeği kabuğu kalıntı yağ içeriyorsa, kirecin bir kısmı sabunlaşma reaksiyonuna gidecek ve bu substratın pH’sını etkileyecektir.

Substratın pH’sı 8.5’den yüksek olursa, istiridye mantarının miseli durur ve alkalinite ne kadar yüksek olursa, misel gelişiminin o kadar bastırılıp;yüksek HP ölümüne kadar yol acar (pH> 12).

7’den daha düşük seviye küf mantarı gelişimleri coşturur.

Nasıl eklenebilir?

Teknik (kalsine edilmiş) bir sodanın solüsyonu veya kireçli bir macunun solüsyonu kullanılır. Macun kendisi hazır bir şekilde veya söndürülmemiş kireçten söndürme işlemi yapılarak elde edilir.

  • Hidrotermi ile — kuru malzeme torbalarına doldururken çözeltiyi üstüne dökün veya sıcak suya ilave edin. İkinci durumda, gereken kireç veya soda miktarı daha fazla olabilir ve ham maddeleri emmek için daha fazla zaman (iki ile üç saat fazla) alabilir.
  • Xerothermia ile — kompostu soğutmak için kullanılan suya ekleyin.
  • Tünelde pastörize edildiğinde — saman ıslatırken ekleyin.