İstiridye mantarının yetiştirilmesi için doğru şartlar nelerdir?

Istiridiye mantarı yetiştiriciliği için şartlar

İstiridye mantarı üretimi, Istiridiye mantarı yetiştiriciliği işletmelerinde geçer ve aşağıdaki aşamalardan ibarettir:

  1. Kompost üretimi:
  • Hidrotermi teknolojisi ile İstiridye mantarı kompostu nasıl yapılır burada okuyun.
  • İstiridye mantarı kompostu tünelde nasıl işlenir burada okuyun.
  1. Istiridiye mantarı hijyeni sağlamak için temizleme.
  1. Mikro iklim beli şartlarına uyması, buna dikkat verelim:

Istiridiye mantarı yetiştiriciliği için şartlar:

Kuluçka döneminde:

Mantar bloklarının kuluçka döneminde sıcaklık.

 — içeride: kalıcı olmalıdır – 22 derece. Koşullarınıza bağlı olarak 21 veya 23 derece sağlayabilirsiniz ancak daha düşük ve yüksek olmaz.

— blok içinde: blok için iki sıcaklık sensörünün olması gerekir – biri bloğun ortasına yerleştirilir, ikincisi film ile komposto arasına yerleştirilir. Her parti için, iki blok içinde ve ortamın farklı yerlerinde sıcaklığı izleyebilirsiniz. Bu nedenle, en az 4 sıcaklık sensörüne ihtiyacınız vardır.

İstiridye mantarı  bloğunda sıcaklık, blok büyüdükçe artar. Doruk noktada bloğun merkezinde 31 dereceyi aşmamalı ve filmin altında merkezden 4-6 derece daha düşük ve odadakinden 2-3 derece daha yüksek olmalıdır. Bloklar ısıtıldığında, ortamın içindeki sıcaklık büyümeyecek ve düşmeyecek, stabil kalacak şekilde odayı soğutmak gerekiyor. Ortam, tam devridaim havalandırma açılarak soğutulur. Havalandırma yetmeyince  klima açılır.  Detaylı 

Istiridye mantarı nem oranı

Kuluçka başlangıcında, ilk 6-7 gün – istiridye mantarı nem oranı % 68-70 olmalıdır.

Sonra her gün nem oranını % 2’e arttırmanız gerekecek, böylece 10 gün sonra kuluçkanın 16-17 gününde nem oranı % 88-90 olacaktır.

Istiridiye mantarı kuluçka dönemi 14-16 gün sürer, kaplanmasından sonra primordialar ortaya çıkıyorlar. Primordiaların eşzamanlı olarak oluşabilmesi için, odanın sıcaklığını perforasyonun (delikler, kesim) etrafında beyaz bir halkanın göründüğü günden düşürmeye başlaması gerekir. Fotoğrafta beyaz halkalar yuvarlaklarla çevrilidir, istiridye mantarının miselinin delikler yakınında yoğunlaştığını ve beyaz olduğunu görebilirsiniz.

Sıcaklığın düşürülmesi yavaş yavaş günde  1.5 — 2 dereceye, her 6 — 8 saat boyunca 0.5 dereceye düşürülmeli. Böyle bir doğru düşürme sağlanamazsa 12 saatte 1 dereceye düşürmek gerekir.

Kuluçkada 22 derece bir sıcaklık olduysa, 3-4 gün sonra 16-17 dereceye düşecektir.

İstiridye mantarı yetiştiriciliği.

İstiridye mantarı miseli veya hazır kompostu satın alırken, üreticiden belirli bir suş için teknolojik ekim haritasını isteyin. Genel olarak, istiridye mantarının yetiştiriciliği için bu tür göstergelerinin gözlemlenmesi gerektiğini söyleyebiliriz:

  1. Sıcaklık – 16-18 derece
  2. İstiridye mantarı nem oranı – 85-89%
  3. Karbon dioksit miktarı 900 ppm’den düşüktür.
CO2 miktarının normal olması için, hazırlanan havanın geldiği havalandırmaya (kanalları ile)  ihtiyacınız vardır.

İstiridye mantarları yemeklik mantarından iki kat daha fazla havaya ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle, eğer 20 ton yemeklik mantarı  alanı için ekipman satın alırsanız o zaman oraya sadece 10 ton istiridye mantaı yerleştirebilirsiniz. Bu koşullara uymazsanız istiridye mantarı resimde gösterildiği gibi  «bacagı uzatılacak» veya kıvrılacaktır.

Demetlerdeki; istiridye mantarının büyümesini engelleyen karbon dioksiti almak için havalandırma sürekli çalışmalıdır.

Іstiridye mantarları, şapkaları 5-6 cm çapında olunca toplanmalı. Bu sürede demet maksimum ağırlığa sahip olur, mantar nemli, esnekli olur ve uzun süre saklanabilir.

Gelecekte, istiridye mantarı yetişmeye devam eder, şapkası kurur, kötü şekilde saklanmaya başlar, kenarları çatlamaya başlar. İstiridye mantarı renk değiştirmeye başlar, rengi hafifleşir, neredeyse beyaz olur. istiridye mantarının gövdesi % 90-95 sudan oluşur, istiridye mantarı biyolojik olgunluk haline geldiğinde çok fazla spor atar ve içinde nem tutmaz olur. Bu nedenle, demet ağırlığı % 30-40 oranında azaltılır.

Bu fotoğrafta tabaklarda görülebilenen beyaz teller (yuvarlaklar ile çevrildi) sporlardır. Bu durumda, mantar sadece verimi kaybetmekle kalmaz, sporları sağlığa zararlıdır ve alerjilere neden olabilir. Bu nedenle, mantar nemli bir yüzey ile koyu gri renkte olduğunda daha erken toplanmak  gereklidir.

İlk dalgayı topladıktan sonra ortamın içinde mantar olmadığında havalandırmayı % 100 devridaime geçirmek gerekir ve iki gün içinde aşamalı olarak

— nem oranını %90-92’e kadar

— sıcaklığı 20 derecesine kadar

artırmak gerekir.

Sıcaklık düşüşü, bireysel primordia olduğunda başlar. Primordia 5-7 günde ortaya çıkmazsa, gün boyunca sıcaklık 17 dereceye ve nem oranı % 89’a düşürülmeli ve ikinci mantar dalgası beklenmelidir.

İkinci dalgayı topladıktan sonra bloklar çıkarılır, çöp zeminden toplanır  ve hijyenik temizlenmesi zorunludur. Ancak bundan sonra, yeni bir blok getirilebilir.