İstiridye mantarlarını yetiştirenler için faydalı bilgiler

Mantar blokların üretilmesi:

 • Miselyumun işlenmiş substrat ile özenle karıştırılması gerekir.
  Önceden miselyum fakat sadece hammade ile film arasına kat kat eklenirdi ki mantarlar derinlikte değil, yarıklarda daha iyi şekilde yetişir. Bunun gibi çuvallara ‘çizgili’ adı verilirdi.
  Fakat bu doğru bir sonuç değil, çünkü zar, tek bir organizmadır ve tüm substrattan beslenir. Dolayısıyla kuluçka masasında miselyum untitizli karıştırılması,blokların daha hızlı ve daha düzenli bir büyümesini sağlar, aynı zamanda primordia 1-3 gün önce oluşur.
 • Miselyumun ekiminde bağlanması için yer bırakmanız gerekir.
 • Çuvalların manuel tokmaklmasında maksimum çaba göstermeniz gerekir (paketin 1 / 4’i doldurup içeriğini dikkatlice ezin ve zemine hafifçe vurun).
 • Eğer kuluçkadan 5-6 gün sonra çuvalların kenarlarında daha yaş varsa onları kesmek mümkün.
 • Eğer siz kuluçka rejiminin tüm koşullarına uyarsanız 14-16 gün sonra substrat miselyum ile tamamen kaplanıp tek beyaz bir bloğa dönüşür.

Küçük (ev) kuluçka bölgesi hakkında

İstiridye mantarının kuluçkasında mikro iklim

 • Eğer bloklar kısmen küf ile kaplanırsa, mantarlar verim verir fakat daha az kapasitede. Trikoderma ile ve küfün diğer türleri ile buluşılmasının kompost işlenmesi sürecinde bozulmalarından ortaya çıktığını hatırlamak gerekir!

Mantar yetiştirilmesi:

 • Blokların kaplanmasının ve mantar gelişiminin her aşamasınd nemlik, sıcaklık belli oranını ve yetişen mantarın CO2 kalıntılarını gediren havalandırıcı parametrelerini sürdürmekEğer istiridye mantarının yetiştirilmesi için düzgün koşulları yarılımazsa verim epey indirilir ve istiridye hastalıkları’ denilen hastalıklar ortaya çıkmaya başlar:— mantarların ağırlığı hafifleşir ve rengi daha açık olur,
  — sporokarpın defarmasyonu,
  — mantarın başlangıçlarının (primordia), ölmesi, solması veya kuruması.
 • Aynı zamanda istiridye mantarının gelişimi için aydınlık gerekir. Işık etkisi çok büyüktür. Tam karanlıkta meyve cisimleri hiç oluşamıyor ya da şapka olmadan uzun ve ince sapları oluşturuyorlar. Eğer ortamda pencerler mevcutsa ortamda doğal aydınlık oluşursa mantarların rengi güzel yüklü olur. Eğer siz mantarları bodrumda yada penceresiz bir ortamda yetişrirseniz ekim bölgesinin bir metrekare başına (LED’ler veya çevrimli) 100-150 lümenli beyaz ışık lambaları koymak gereklidir. Şimdi tüm lambalar üzerinde üretici tarafından lümen miktarı yazılır. Eğer onların miktarı (örneğin) 1000’e eşitse, bir lamba 10 m2’e uygundur.
 • Mantarlar, özellikle genç olanlar (en fazla 2 cm çapında), yetiştirme alanında düşük derecede (13 dereceden daha düşük) sulanmaz, fakat nemlik oranını %85-89 seviyesinde tutmak gerekir.
 • Şapkalarının çoğunun en az 3-4 cm çapında olduğunda mantar toplamak gerekir. Mantarlar kesilmez, kısmen değil,tüm sporokarpı sağa sola döndürerek kopanır. Çünkü kalan kısım büyümez solar.
 • Evde yetiştirilen istiridye mantarlarının yöntemleri, doluluk oranının çok daha düşük olduğunu ve büyüme, havalandırma, ısıtma ve nemlendirme için basitleştirilmiş bir yöntem olmasını önerir.
  Sanayi ölçekli bir istiridye mantarının üretiminde bir mantarlık işine başlamadan önce, bir projenin derlenmesi ve havalandırma ile mikro iklimin diğer bileşenleri doğru olarak hesaplanması gereklidir
   gereklidir.