Kütükte mantar yetiştirilmesi

Kullanma kılavuzu

 

Mantar sevenlere, mantarları ormanda değil de yazlıkta veya bahçede aramayı teklif ediyoruz!

İğne yapraklılar hariç tüm ağaç çeşitlerinin sağlıklı çotuk veya kütüklerde miselyum çubukları ekilebilir. (İğne yapraklılar büyük miktarda reçine içerdiği için miselyum gelişemez.)

İçinde zamk (yapışkan bir madde) bulunan vişne, kayısı veya erik gibi meyve ağaçlarını kullanmaya ne dersiniz? Bu ağaçların kütükleri yeni kesildiği halde zamk sızıntısının kesilmesi için gölgeli bir yerde 2-3 ay bekletilmelidir.

Ayrıca kütük (veya çotuk) kabuğunun sağlıklı ve sıkı olması, gövdeden kolay kolay ayrılmaması gerekir. 

Miselyum çubuklarının ekimi 

Miselyum çubuklarının ekimi için kullanılacak kütüğün çapı 20-50 cm arasında olabilir. Uzunluğu açısından ise çapı ne kadar büyük olursa uzunluğunun o kadar kısa olması önerilir. 20 cm çapındaki kütüğün uzunluğu 70-80 cm, daha büyük çaplı kütüğün uzunluğu ise yaklaşık 40 cm olabilir.

Şitaki ve Yahudi Kulağı mantarları için en fazla 10-15 cm çaplı dallar tercih edilir. Uzunluğu ise 1-1,2 m olabilir.

Bu makalede miselyum çubuklarının kütüklere nasıl ekilmesi gerektiğini anlatarak fotoğraflar ile gösterelim.

İlk önce çotuk (kütük) üzerinde açılacak delik yerlerini işaretleyelim.[/caption] 

Kütük kuru ise 2 gün suda (bir varil veya banyo küvetinde) bekletilir ve çıkarıldıktan sonra suyunun akması için 24 saat daha bekletilir.

İşaretlenen yerlerde (lütfen, fotoğrafa bakınız) matkapla delikler açılır. Her çubuk paketinde miselyum ile kaplı 20 adet ahşap çubuk bulunur. Bu nedenle 20 delik olması gerekir. Kütükte eşit aralıklarla uzunlamasına 12 delik ve uçlarında kabuğa yakın yerlerde 4’er delik daha açılır. 

Kütüğün tüm yüzeyinde deliklerin açılması sayesinde miselyum daha düzenli ve çabuk büyür ve kütükte tek bir organizma oluşturur. Mantarlar ise çubukların yerleştirildiği yerlerde değil de kabuk çatlaklarında çıkar. Ancak kütüğü kısmen toprağa gömdüyseniz mantarlar sadece toprak üstünde kalan kütük kısmında çıkar.

Matkap ucu, miselyum çubuğundan 1 cm uzun olmalıdır. Böylece yeterince derin delikler açabileceksiniz. 

Miselyum çubuklarının suda bekletilmesi gerekmez! Bunlar satın aldığınız plastik poşetten birer birer çıkarılıp deliklerin dibine yerleştirilir ve oyun hamuru veya bahçe macunu ile kapatılır. Miselyumun hava ile uzun süre temas etmesini ve kirlenmesini önlemek için bu işlemi hızlı bir şekilde yapmaya çalışınız. Bir çubuğu çıkarıp yerleştiriniz ve üstünü kapatınız, sonra aynı işlemi bir sonraki çubuk ile tekrarlayınız.

Kütüklerde miselyum yavaş gelişir. Bu süreç, optimum sıcaklık şartlarında (20-30 derece aralığında) 2-3 ay sürer. Hava sıcaklığı daha düşük olursa kütüğün miselyum ile kaplanması 5-6 aya kadar sürebilir. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sıcaklık 12 dereceden düşük olursa ancak 9-10 ay geçtikten sonra kabuk yüzeyinde ve kesim yerlerinde gelişmiş miselyumun beyaz kütlesini görebilirsiniz. Miselyum çubuklarının ekimi sonbaharda yapıldıysa kütüğün ısıtma sistemi bulunan bir ahır, yaz mutfağı veya hatta evinizin koridoru gibi ılık ve nemli bir yerde konulması tavsiye edilir. Nemli bir ortam oluşturmak için kütüğü nemli bir çuval bezi ile sarabilir veya gelişen miselyumun nefes alması için önceden delikler açılmış (moloz için kullanılan poşetler gibi) bir siyah polietilen poşet içine koyabilirsiniz. Poşete kütük altına nemli bir bez konulur.

Kütüklerde miselyum bu şekilde gelişir
Kütük, beyaz miselyum hifleri ile kaplandıktan sonra cereyanda kalmayan sürekli gölgeli bir yerde konulabilir. Bunu en iyisi gece hava sıcaklığı 10 dereceden yüksek olduğu zaman baharda veya yaz başında yapabilirsiniz. 
Derinliği kütüğün uzunluğu kadar olacak şekilde bir çukur kazılır. Çukurun dibine, kütüğün üçte biri toprak üstünde kalacak şekilde nemli yapraklar, talaş, saman, turba konulur. 
Kütük ve çukur duvarları arasındaki boşluğu toprak ile doldurup üstüne basarak toprağı iyice sıkıştırınız ve nemli olacak şekilde sulandırınız. Kütüğü sulandırmayınız!

Sıcak havalarda ve kışın içinde mantar miselyumu bulunan kütük nemli saman veya yapraklar ile kapatılır.

Hava sıcaklığı 10-20 derece olursa mantarlar küme şeklinde büyür, yani aynı zamanda 6-20 meyve vücudu gelişir. Bazı mantar türleri başka sıcaklık aralıklarında meyve verir.