Mantar blokunun meyve vermeye hazır olduğunu nasıl anlayabiliriz?

İnkübasyon döneminin 13-18. günü miselyum kompostu tamamen kaplar ve kavak mantarı blokları, mantar üretimi için hazır hale gelir. Blokun miselyum ile kaplanma süresi birçok faktöre bağlıdır, özellikle:

  • Hammadde içeriği (kabuklarda kaplanma süreci 2-3 gün daha hızlı olur),
  • Miselyumun kalitesi (aktif miselyum, zayıf veya tekrar ekilen miselyuma göre 4-10 gün daha erken gelişir), 

İnkübasyon sürecindeki sıcaklık ve diğer parametreler (sıcaklık 22oC iken bloklar, 18 dereceye göre iki kat daha hızlı kaplanır).

Miselyum, meyve vermeye hazır olduğunda kompost homojen beyaz renkli olur ve blok sıkılaşır.

Blok üzerine elinizle hafifçe basarsanız sıkı ve gergin olduğunu hissedersiniz. Canlı bir görünüme sahip olur. Kelimelerle anlatmak zor olabilir, fakat fotoğraflarda farkı görebilirsiniz: sağdaki fotoğrafta inkübasyon sürecinde aşırı ısınmış bir blokta film altındaki beyaz renk soluk ve macun tabakası gibi görünüyor, soldaki fotoğrafta ise miselyum ile tamamen kaplanmış ve meyve vermeye hazır olan bir torba gösterilmiştir. Farkı, perforasyon deliklerindeki açılmalardan bile belli oluyor. Canlı bir torbada kesimler altında kadifemsi bir tabaka oluşmuştur. Bu şekilde mantar taslakları oluşmaya başlar. Sağdaki fotoğrafta ise kesimler hiç açılmamıştır.

 

 Mantar taslaklarının oluşumu:

Perforasyonlara yakın bir yerde film altında bulunan, beyaz bir tüy veya pamuk parçasına benzeyen taslak tomurcuğundan başlar.Sonra haşhaş tohumu büyüklüğündeki küçücük noktalar şeklinde mantar taslakları oluşur.
Mantar taslakları nasıl olmalıdır? Kesimlerden çıkan ve genellikle perforasyon alanını tamamen kaplayan, yarım küreye benzeyen güçlü, homojen oluşumlardır.  

İlk başta beyaz renkli mantar taslakları, çengelli iğne başı büyüklüğüne ulaşınca grileşmeye başlar. Çift alanlı yetiştirme sistemini uygulayarak blokları inkübatörden mantar yetiştirme odasına taşıyorsanız bu taşıma işlemini taslak tomurcuğu aşamasında veya mantar taslakları çıkmaya başlarken yapmanız daha iyi olur (lütfen, fotoğrafta en alttaki perforasyona bakınız).Mantar bloku miselyum ile iyi kaplanmıyor ve ısınmıyorsa demek ki kavak mantarı miselyumunun gelişim aktifliği çok zayıftır.

 

Bu durum, aşağıdaki sebeplerden kaynaklanabilir:

— Kompostun ısıl işleminin doğru yapılmaması (detaylarını buradan okuyabilirsiniz),

— İnkübatör sıcaklığının aşırı düşük olması (torbalar, inkübasyondan sonra soğumaması için sıcaklığı en az 20 derece olan odaya konulmalı ve sonrasında sıcaklık sabit tutulmalıdır, aksi halde mantar kümelerinin başlangıç büyüme hızı birden düşer),

— Miselyumun kompost ile iyice karıştırılmaması veya miselyumun kat kat olması (torbalar şeritli gibi görünür). Bu durumda blok, lekeler şeklinde miselyum ile kaplanır: miselyumun bulunduğu yerlerde lokal ısınma ve kaplanma olur, blokun diğer yerlerinde ise küf veya bakteri sporlarından oluşan rekabetçi mikroflora gelişmeye başlar. Bu mikroflora gelişirken blokun ısınmasına neden olabilir, fakat bu durumda kavak mantarı miselyumunun gelişimi bastırılır ve miselyum ölebilir. Miseliyum ekimi hakkında buradan okuyabilirsiniz.

Miselyumun zayıf, tekrar ekilmiş veya teknolojiye uyulmadan ev koşullarında yapılmış olması.