Mantarın kalitesi neye bağlıdır?

Mantar, büyük ölçüde sudan oluşur. Mantar yüzeyi ve hava arasında herhangi bir bariyer yok. Bu nedenle sabit optimum bağıl nem göstergeleri, üretilen ürünlerin kalitesini ve miktarını etkileyerek karı artırmalıdır. Fakat bazı durumlarda yine de zarara sebep olurlar.

Peki böyle bir durum neden meydana gelir? Hava neminin hem nicel göstergesi (bağıl nem) hem de nitel göstergesi (havadaki su damlası) mevcuttur.

Damlanın büyüklüğü önemlidir. Buharlaşmamış büyük damlalar mantarın yüzeyinde kalarak nefes almasına engel olur. Büyük damlalar, yüzeylerde yoğuşma oluşturarak enfeksiyon riskini artırır. Ayrıca bu durum, aşırı su tüketimine sebep olur. Büyük damlaların yüzeyi, çok sayıdaki küçük damlaların yüzeyine göre daha küçük olur ve yazın havayı daha kötü soğutur. (4 mikrona kadar) küçük damla, daha yüksek yüzey gerilimine sahiptir. Bu özelliği sayesinde toz parçacıkları ve mikroorganizmalar bağlanarak hava dezenfekte edilir.

Bunun aksine küçük damlalar, oksijenin mantarlara ulaşmasına engel olmaz. Ortak iyonlar birbirini iterek nem ve oksijenin havada düzenli bir şekilde dağıtılmasını sağlar. 

Böylece bağıl nem oranı aynıyken mantarlar sağlıklı ve hızlı büyüyebilir ya da su ve enfeksiyonlardan boğulabilir.