İstiridye Mantarı Miseli Tohumu

Tahıl miselyumu ve miselyum çubukları 

Mantar işletmesinin istikrarlı bir şekilde çalışması için kaliteli miselyum gerekir.

Futar şirketi, stok kültürlerinden yetiştirilen ve tüketici miselyumu olarak da adlandırılan ekilen miselyum satar. Stok kültürleri ise ilgili suşların yaratıcılarından satın alınan kültürlerden üretilir. Böylece sipariş ettiğiniz suşu satın alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Laboratuvarımız miselyum çubukları ve tahıl miselyumu olmak üzere iki miselyum çeşidi üretmektedir. Bunlar farklı amaçlar için kullanılır: 

— Miselyum çubukları, doğal şartlarda mantarların yetiştirilmesi amacıyla geniş yapraklı ağaç türlerinin sağlıklı kütüklerinde miselyum ekimi yapılması için kullanılır,

— Tahıl miselyumu, yoğun mantar üretim teknolojisinde bitkisel kompost veya (kültür mantarı için) gübre kompostunda miselyum ekimi yapılması için kullanılır.

Kavak mantarı tahıl miselyumu 

Tahıl miselyumumuz için kullanılan taşıyıcı, yulaftır.

Diğer taşıyıcılara göre avantajı, yulaf tanesinin kabuğunda yeterli miktarda bulunan besleyici maddelerin (selüloz ve lignin), kompostta ekilen miselyumun ekim işleminden sonraki ilk saatlerde aktif bir şekilde gelişmesini sağlamasıdır.

Miselyumun aktif gelişimi sayesinde inkübasyon dönemi 3-5 gün daha kısa sürer. Kompost ideal bir şekilde işlenmediği halde (örneğin, hidrotermal yöntem uygulanırken) bu özellik ayrı bir avantaj sağlar. Yulaf tanesi, buğday ve arpa tanelerinden hafif olduğu için 1 kg tahıl miselyumundaki yulaf tanelerinin sayısı daha fazladır. Dolayısıyla bloktaki miselyum gelişim noktalarının sayısı da daha fazla olup bunlar birbirine daha yakın bulunur. Bunun sayesinde miselyum hifleri kompostta hızlı bir şekilde büyürken Trichoderma, Aspergillus, Mucor gibi rakip sporlarının gelişimini engeller.

Tahıl taneleri daha küçük olan taşıyıcıların (örneğin, darının) gelişim noktalarının sayısı daha da fazla olur. Fakat tahıl tanesindeki besleyici maddelerin az olması ciddi bir dezavantajıdır. Çünkü bu durumda miselyum hifleri yavaş gelişir.

Bu nedenle bu tür taşıyıcılar, ancak kompostunuzun pastörize işleminin kaliteli bir şekilde yapıldığından ve besin öğelerinin içeriği açısından tam olarak dengeli olduğundan emin olduğunuzda kullanılabilir.

Ev koşullarında miselyum nasıl yetiştirilebilir?

Bazı mantar yetiştiricileri, bir üretim laboratuvarından satın alınan kavak mantarı tahıl miselyumunun evde tekrar ekilebileceğini düşünürler.

Birçok web sitesinde yayımlanan bilgilere göre bu işlem çok zor olmamakla birlikte büyük bir tasarruf sağladığı için üretimin karlılığını artırır.

Miselyumumuz, mikrobiyolojik temizlik seviyesi yüksek olan laboratuvar koşullarında üretilmektedir. Tahıl miselyumumuz steril olup devamlı kalitesi ilgili suşların temiz kültürleri ile sağlanır.

Kavak mantarı miselyumunun masrafsız ve kaliteli bir şekilde üretilmesi mümkün olsaydı mantar yetiştiricilerinin hepsi miselyumdan tasarruf ederek tekrar ekim işlemini yapardı.

Fakat maalesef bu tasarrufun birçok dezavantajı olması nedeniyle evde miselyum üretimi yapılmasının bir anlamı kalmaz.

Tahıl, elektrik, dezenfeksiyon masrafları dikkate alındığında (ve işçiliğiniz hesaba katılmadan!) ev koşullarında üretilen miselyumun maliyeti en fazla %60 düşer.

Bir kavak mantarı bloku için önerilen miselyum miktarı, kompost ağırlığının %3-3,5’idir. 

10 kg’lık bir blok için 300-350 g miselyum gerekir. Futar şirketinin miselyumunun fiyatı, 300 g mantarın fiyatı ile aynıdır. Ev koşullarında yapılan miselyumun fiyatı, 130-150 g mantarın fiyatı ile aynı olur. Yani tasarruf ettiğiniz tutar, 150-170 g kavak mantarının fiyatına eşittir.

Tekrar ekilen miselyumun aktifliği düşer ve mantar veriminde blok ağırlığının %4-7’si oranında düşüş yaşanır. Bu da 400-700 g mantar kaybına neden olur. Böylece miselyumdan tasarruf ederken verimdeki düşüşten dolayı iki kat daha fazla kaybedersiniz.

Ayrıca ev koşullarında küf ve bakteri sporlarının bulaşma riski laboratuvar koşullarına göre daha yüksektir. Bu sporları içeren miselyum komposta ekildiği halde tüm blok partisini kaybedebilirsiniz ve mantarlar hiç yetişmez.

Miselyumumuz, sporların girmesini engelleyen iki HEPA filtreli steril kapalı poşetlerde üretilir. Bu poşetler, kalitenin önemli bir göstergesidir.

Miselyumu yapışkan bantla kapatılmış normal polietilen poşetlerde satın alıyorsanız steril olmasından, suşun temiz olmasından ve malın kaliteli olmasından emin olamazsınız.

Miselyum çubuklarındaki miselyumun tekrar ekilmesi 

Bazı mantar yetiştiricileri, miselyum çubuklarındaki miselyumun tahıl tanelerine ekilmesinin mümkün olup olmadığını merak ederler. Böyle bir ekim işlemi yapıldığında çoğu zaman çeşitli küfler gelişir ve bu durumda mantar yetiştiricisi, bu küflerin çubuklardan bulaştığını düşünür.

Aslında bunun sebebi, ev koşullarında laboratuvardaki temiz alanın steril koşullarının oluşturulmasının neredeyse imkansız olmasıdır. Çok pahalı HEPA filtreleri dahil olmak üzere çok kademeli hava temizleme sistemimiz mevcuttur. Steril olmayan koşullarda ise çeşitli küf sporlarının bulaşması herhangi bir aşamada meydana gelebilir. Tahıl da iyi bir besleyici ortam olduğu için bulaşan küfler çok aktif gelişir.

Miselyumun saklanması

Miselyumun kalitesinin ve gelişim aktifliğinin korunması için soğuk hava deposunda -1 ile +3 derece arasında en fazla 1 ay ve +5 derecede en fazla 3 hafta saklanması gerekir.